Prof. Dr. Işık Üstüner #+90 533 931 82 03GSMAdres:Ekinoks Rezidans, E-1 Blok, Kat: 6, Daire: 94 Beylikdüzü


Çikolata Kisti


Endometriozis (çikolata kisti) Nedir?

Rahim içinde oluşması gereken endometrium hücrelerinin rahim harici başka bir bölgede oluşması ile meydana gelen hastalığa endometriozis denir. Endometrium dokusunun normal şartlarda sadece rahim içinde büyümesi gerekir. Ancak bazı durumlarda rahim harici başka bir yerde de büyüyebilir. Örnek vermek gerekirse, yumurtalık kanallarında, idrar torbasında, rahmin dışında bir yerde ve hatta bağırsaklarda bile büyüyebilir. İşte bu rahim harici başka bir yerde büyüyen doku endometriozis olarak tanımlanır. Endometriozis rahim haricinde bir yerde büyürken büyüdüğü ve yakınındaki organlara temas edebilir ve tahriş olmalarına yol açabilir. Temas ve tahriş sonucu kişide ağrı ve yapışıklıklar oluşur.

Endometriozis belirtileri neler?

Endometriozis hastalığı bulunan kadınların çoğunluğunda kasık ağrısı, karın ağrısı ve sancılı adet şikâyetleri olur. Ancak bazı hastalarda hiçbir belirti vermeyebilir. Eğer endometriozis yapışıklıklara neden olmuş ise gebe kalmayı zorlaştırabilir. Bazı hastalarda gebe kalmak imkânsız bir hal alabilir. Kısırlık sorunu yaşayan kadınlarda endometriozis varlığı % 35 – 50 civarındadır.

Endometriozis nasıl tespit edilir?

Endometriozis hastalığında kesin tanı laparoskopi yöntemi ile konulur. Laparoskopi yöntemi ile endometriozis yapışıklığa yol açsın ya da açmasın incelenerek tespit edilebilir. Endometriozis eğer yumurtalıkların içinde konumlanmış ise çikolata kistlerinin oluşmasına neden olabilir. Endometriozis hastalarının çoğunluğunda çikolata kisti saptanmaktadır. Eğer kişide çikolata kisti oluşmuş ise ultrasonografi ile tespit edilebilir. Çikolata kistlerinin tedavi edilebilmesi için laporoskopik cerrahi yöntemi kullanılır. Ancak cerrahi işlemler ile çikolata kistleri tamamen ortadan kaldırılabilir.

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

  • Telefon Numarası:
    +90 533 931 82 03
  • Adres:
  • Çalışma Saatlerimiz:
    Pazartesi – Cuma: 09:00 – 17:30
    Cumartes : 09:00 – 14:30

Işık Üstüner – DoktorTakvimi.com

Tüm Hakları Saklıdır. Akıllı Fikirler - akillifikirler.com

tr_TRTurkish