Prof. Dr. Işık Üstüner #+90 533 931 82 03GSMAdres:Ekinoks Rezidans, E-1 Blok, Kat: 6, Daire: 94 Beylikdüzü


Yumurtalık Kisti

Yumurtalık Kisti Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık kisti nedir nasıl tedavi edilir? Yumurtalık kistleri, kadınlarda yaygın olarak 20-45 yaşlarında görülmektedir. Bunun sebebi yumurtalıkların aktif olarak genellikle bu yaş aralığında kullanılmasıdır. Nadiren çocuklarda ve ileri yaşta da görülebilen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla iyi huylu olan bu kistler çok nadiren kansere dönmektedir. Genellikle genetik yolla, hormonal değişiklikler, yağ bezelerinde oluşan komplikasyonlar veya gelişimsel bozukluklar sebebiyle yumurtalık kistleriyle karşılaşılmaktadır. Gebelik oluşturmak için uygulanan tedaviler de yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlar sebebiyle yumurta kisti oluşumlarına sebep olabilir. Çoğu kist bir tehlike arz etmemekle beraber bazen kendiliğinden tedavi edilmeye gerek olmaksızın geçebilmektedir.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kisti tedavi edilir? sorusunun cevabı için öncelikle yumurtalığın ne olduğundan bahsetmek gerekir. Yumurtalık, kadınlarda rahmin iki tarafında yer alan ve progesteron ile östrojen hormonlarını üreten bir yapıdır. Kadın üreme sistemi için çok önemli olan bezlerdir.  Bazen bu bezlerde içi sıvı dolu ve etrafı kist duvarı adlı dokuyla çevrili olan keseler oluşabilir. Bu keselere yumurtalık kisti adı verilir. Yumurtalık kistlerinin birden fazla çeşidi olup temel olarak iki gruba ayrılırlar:

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kisti nedir nasıl tedavi edilir? Bazen kistler hiçbir bir ağrı yapmayıp bir belirti göstermeyebilir ve muayene sırasında tesadüfen fark edilebilir. Bunlar kolayca tedavi edilir. Yumurtalıklarda oluşan kistler diğer organlarda oluşan kistler gibi genellikle organda işlevsel bir bozukluğa sebep olmaz. Bu sebeple belirti olmayabilir. Belirti görülen durumlarda bunlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Kasıklarda ağrı,Karında ağrı ve şişlik,Adet düzensizliği, adet görememe,Ağrılı adet görme,Sindirim sistemi bozuklukları
İdrar yolu şikayetleri,İlişki sırasında ağrı,Mide bulantısı, kusma,Göğüslerde hassasiyet,Kalça (pelvis bölgesi) ve uyluklarda ağrı,Ele kitle gelmesi,Gebe kalamama,Anormal kilo artışı,Tüylenme

Doktora başvurmanızı gerektiren ciddi semptomlar ise şunları içerir:

Geçmeyen mide bulantısı, kusma,İştah kaybı,Yüksek ateş,Şiddetli ağrı

Bu belirtilerin görüldüğü durumlarda hemen tıbbi müdahale veya ilaç tedavisi gerekmektedir. Belirti göstermiyor olsa bile bir yumurtalık kisti tespit edildiğinde uzman tarafından düzenli takip edilmek istenebilir. Bunun sebebi ileride herhangi bir soruna sebep olmayacağından (daha fazla büyümeyeceğinden veya kötü huyluya dönmeyeceğinden) emin olmaktır.

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

  • Telefon Numarası:
    +90 533 931 82 03
  • Adres:
  • Çalışma Saatlerimiz:
    Pazartesi – Cuma: 09:00 – 17:30
    Cumartes : 09:00 – 14:30

Işık Üstüner – DoktorTakvimi.com

Tüm Hakları Saklıdır. Akıllı Fikirler - akillifikirler.com

tr_TRTurkish