Prof. Dr. Işık Üstüner #+90 533 931 82 03GSMAdres:Ekinoks Rezidans, E-1 Blok, Kat: 6, Daire: 94 Beylikdüzü


HPV – Genital Siğil Tedavisi

HPV – Genital Siğil Tedavisi

HPV Nedir?

HPV açılımı Human Papilloma Virus olarak bilinir. HPV, bu isme sahip virüsün bir grup benzer tipteki virüse verilmiş adıdır. HPV, cinsel yolla bulaşan virüslerin başında gelmektedir. HPV’nin 100’den fazla tipi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı siğil yaparken bir kısmı da rahim ağzı kanserine neden olabilir. Nitekim rahim ağzı kanseri hastalarının da %99 HPV taşımaktadır. Virüs rahim ağzı kanseri hariç başka kanser türlerine de yol açabilmektedir.

HPV Belirtileri Nelerdir?

Virüsün kuluçka süresi HPV’nin tipine göre değişmektedir. Virüs genellikle kişiye bulaştıktan 2 ay ile 6 yıl sonra kendini gösterir. Virüs kadında ve erkekte genital bölgede, anüste, ağızda sayılar ve boyları farklı olan siğillere neden olur. Bazı kişiler virüsü aldıktan kısa bir süre sonra belirtileri yaşarken bazıları ise senelerce herhangi bir belirti görmeyebilir.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV çok eşlilik yoluyla çok kolay bir şekilde yayılır. HPV virüsünden kaynaklı kanserlere yakalanmakta erken yaşta cinselliğe başlamak ve güvenli olmayan cinsel birliktelikler yaşamak büyük rol oynar. Ancak bilinenin aksine HPV türleri sadece cinsel yolla bulaşmaz. HPV, tensel temas yoluyla da bulaşabilir. Eğer virüs parmaklarda, elde, ağızda ya da genital bölgedeyse, bu bölgelere dokunan kişiye de virüs geçecektir. Bu yüzden çocukların erken yaşta HPV aşısı olması önemlidir. Aşının virüsle enfekte olmadan önce yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

HPV Tanısı Nasıl Konur?

HPV enfeksiyonları çoğu kişide belirti vermez. Bu nedenle HPV’nin erken safhalarda tespit edilmesi güçtür. Tanı için en etkili yol düzenli muayene olmak ve erken tanıdır. Tanı için öncelikle genital bölge muayene edilir. Tanı için smear testlerinden de yararlanılır. Bu testler özellikle rahim ağzı kanserini erken teşhis etmek için önemlidir.

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

  • Telefon Numarası:
    +90 533 931 82 03
  • Adres:
  • Çalışma Saatlerimiz:
    Pazartesi – Cuma: 09:00 – 17:30
    Cumartes : 09:00 – 14:30

Işık Üstüner – DoktorTakvimi.com

Tüm Hakları Saklıdır. Akıllı Fikirler - akillifikirler.com

tr_TRTurkish